NATIONAL BASKETBALL ASSOCIATION
Utah 126, Cleveland 113
Portland 130, Orlando 107
New York 125, Houston 123
Miami 105, Milwaukee 89
Memphis 127, Atlanta 88
Chicago 109, Dallas 107
Indiana 116, San Antonio 111
TOP 25 COLLEGE BASKETBALL
(4)Baylor 71 Texas Tech 68
(12)Duke 88 NC State 69
NATIONAL HOCKEY LEAGUE
Colorado 2, Detroit 1
Edmonton 8, Nashville 3
SOUTH DAKOTA SCOREBOARD
Men’s College Basketball
NSIC Tournament Semifinals
Northern State 81 MSU-Moorhead 65
MSU-Mankato 79 Minnesota Duluth 73
Women’s College Basketball
NSIC Semifinals
Minnesota Duluth 80 MSU-Mankato 77
St. Cloud State 76 USF 59
High School Boys Basketball
Rapid City Stevens 90, Spearfish 41
Class B Region 1
First Round
Britton-Hecla 62, Great Plains Lutheran 42
Langford Area 62, Wilmot 50
Class B Region 2
First Round
Sunshine Bible Academy 50, North Central Co-Op 35
Class B Region 3
First Round
Deubrook Area 68, Estelline/Hendricks 56
Iroquois/Doland 81, James Valley Christian 53
Lake Preston 45, Hitchcock-Tulare 38
Class B Region 4
First Round
Chester Area 46, Oldham-Ramona/Rutland 32
Sanborn Central/Woonsocket 58, Mitchell Christian 23
Class B Region 5
First Round
Centerville 76, Menno 43
Irene-Wakonda 72, Freeman 35
Scotland 50, Alcester-Hudson 45
Class B Region 6
First Round
Bon Homme 54, Avon 39
Kimball/White Lake 76, Andes Central/Dakota Christian 75
Tripp-Delmont/Armour 61, Colome 32
Class B Region 7
First Round
New Underwood 54, Edgemont 29
Wall 62, Philip 51
Class B Region 8
First Round
McIntosh 75, Bison 25
Takini 61, Dupree 53
Wakpala 69, Newell 51
High School Girls Basketball
Rapid City Central 63 Sturgis 24
Class A Region 1
First Round
Redfield 68, Tiospa Zina Tribal 36
Sisseton 51, Milbank 37
Webster Area 47, Groton Area 44
Class A Region 2
First Round
Clark/Willow Lake 45, Flandreau Indian 41
Flandreau 70, Sioux Valley 45
Florence/Henry 52, Deuel 31
Class A Region 3
First Round
Garretson 68, Dell Rapids 46
Sioux Falls Christian 61, Baltic 29
Class A Region 4
First Round
Dakota Valley 62, Elk Point-Jefferson 49
Tea Area 66, Canton 30
Vermillion 43, Beresford 31
Class A Region 5
First Round
Madison 56, Wagner 43
Parkston 53, Parker 29
Class A Region 6
First Round
Chamberlain 54, Mobridge-Pollock 35
Cheyenne-Eagle Butte 67, McLaughlin 50
Miller 48, Stanley County 19
Class A Region 7
First Round
Pine Ridge 79, St. Francis Indian 42
Red Cloud 83, Bennett County 15
Todd County 66, Little Wound 58
Class A Region 8
First Round
Belle Fourche 48, Custer 33
Hill City 58, Hot Springs 12
Lead-Deadwood 63, Rapid City Christian 58
College Baseball
Presentation 10 Northwestern 4