Saturday AM Scoreboard

NBA G-League

Texas 136Sioux Falls Skyforce 133

Women’s College Basketball

USF 95, Bemidji State 47

Augustana 61, Minot State 58

Concordia-SP 71, Northern 49

Mayville State 82, Dakota State 55

Waldorf 70, Presentation 55

Men’s College Basketball

Bemidji State 76, USF 73

Minot State 66, Augustana 64

Northern 90, Concordia-SP 79

Mayville State 90, Dakota State 47

Presentation 72, Waldorf 69

High School Basketball

Boys

Beresford 69, Alcester-Hudson 47

Bon Homme 69, Avon 46

Brandon Valley 60, Brookings 47

Bridgewater-Emery 59, Gayville-Volin 35

Chamberlain 54, Mt. Vernon/Plankinton 42

Florence/Henry 50, Waubay/Summit 47

Hamlin 67, Webster 55

Hanson 78, Wagner 67

Huron 66, Spearfish 39

Kimball/White Lake 74, Ethan 50

Lennox 64, Madison 56

Marshall, Minn. 63, Watertown 39

McCook Central/Montrose 61, Garretson 50

Mobridge-Pollock 71, Wakpala 50

Oelrichs 57, Takini 22

Rapid City Stevens 60, Rapid City Central 52

Redfield/Doland 66, Milbank 64

Sioux Falls Christian 71, Canton 49

Sioux Falls Roosevelt 66, Aberdeen Central 47

Sully Buttes 76, Potter County 71, OT

Timber Lake 64, Harding County 29

Tiospa Zina Tribal 78, Groton Area 33

Tripp-Delmont/Armour 69, Marty Indian 47

Wessington Springs 66, Iroquois 52

West Lyon 50, Sheldon 42

Little Moreau Tournament

Consolation Semifinal

Bison 61, Dupree 45

Girls

Arlington 46, Lake Preston 42

Beresford 47, Alcester-Hudson 13

Brandon Valley 53, Brookings 37

Bridgewater-Emery 71, Gayville-Volin 32

Chadron, Neb. 44, Rapid City Christian 23

Corsica/Stickney 73, Scotland 36

DeSmet 65, Oldham-Ramona/Rutland 12

Dell Rapids 59, Tri-Valley 20

Dell Rapids St. Mary 62, Centerville 35

Douglas 47, Belle Fourche 44

Edgemont 83, Oelrichs 57

Elk Point-Jefferson 51, Dakota Valley 45

Estelline/Hendricks 48, Elkton-Lake Benton 18

Ethan 48, Kimball/White Lake 28

Flandreau Indian 48, Lower Brule 41

Great Plains Lutheran 54, Wilmot 34

Huron 70, Spearfish 43

Linton-HMB, N.D. 74, Herreid/Selby Area 33

Menno 64, Canton 57

Mitchell 49, Sturgis Brown 38

Parkston 66, Gregory 53

Sioux Falls O’Gorman 42, Harrisburg 40

Sioux Falls Roosevelt 55, Aberdeen Central 51

Sully Buttes 64, Potter County 19

Tea Area 55, Hanson 37

Viborg-Hurley 62, Freeman Academy/Marion 21

Watertown 50, Marshall, Minn. 48

West Central 64, Madison 24

Winner 67, St. Thomas More 37

College Wrestling

MSU-Mankato 20, Augustana 10

Minot State 25, Northern 20

Iowa State 47, SDSU 0

High School Wrestling

Pierre 43, Brandon Valley 24

Pierre 57, Yankton 12

ECHL

Cincinnati Cyclones 6, Rapid City Rush 3

USHL

Sioux Falls Stampede 5, Lincoln Stars 2

High School Boys Hockey

Sioux Falls Flyers 3, Mitchell Marlins 0