Friday Scoreboard

Generic Sports Logo

 

 Men’s College Basketball

Augustana 92, Minnesota St.-Moorhead 88

Northern St. 90, Wayne St. 59

Sioux Falls 83, Minot St. 72

Women’s College Basketball

Minnesota St.-Moorhead 78, Augustana 76

Minot St. 68, Sioux Falls 67

Wayne St. 67, Northern St. 63

High School Boys Basketball

Aberdeen Roncalli 61, Webster 40

Avon 52, Tripp-Delmont/Armour 45

Baltic 53, Alcester-Hudson 51

Britton-Hecla 62, Deuel 46

Canton 78, Irene-Wakonda 58

Centerville 71, Gayville-Volin 37

Chamberlain 86, Wagner 56

Custer 82, Belle Fourche 59

Garretson 74, Howard 25

Gregory 67, Scotland 38

Hamlin 45, Groton Area 43

Harding County 65, Moorcroft, Wyo. 52

Hitchcock-Tulare 67, Iroquois 28

James Valley Christian 63, Dakota Christian 34

Langford 71, Faulkton 44

Madison 57, Sioux Valley 50

New Underwood 67, Bennett County 47

Omaha Nation, Neb. 75, Flandreau Indian 63

Parker 80, Viborg-Hurley 46

Philip 56, Lyman 44

Pierre 56, Sioux Falls O’Gorman 52

Platte-Geddes 71, Bon Homme 62

Sully Buttes 62, Ipswich 55

Summit 56, Northwestern 39

Tea Area 58, Parkston 39

Tiospa Zina Tribal 47, Waubay 28

Winner 70, McLaughlin 57

Wolsey-Wessington 64, Sunshine Bible Academy 61

Dakota Plains Tournament

Marty Indian 94, Takini 55

Oelrichs 79, Freeman Academy 42

Santee, Neb. 97, Crazy Horse 64

High School Girls Basketball

Avon 48, Tripp-Delmont/Armour 29

Belle Fourche 72, Custer 42

Bridgewater-Emery 38, Marion 34

Castlewood 56, Waverly-South Shore 42

Chester 46, Sioux Falls Christian 33

Clark/Willow Lake 58, Redfield/Doland 45

Colome 53, Kadoka Area 35

Dakota Christian 51, James Valley Christian 43

Dakota Valley 47, Dell Rapids 30

Dell Rapids St. Mary 58, Oldham-Ramona/Rutland 48

DeSmet 52, Lake Preston 28

Deuel 40, Britton-Hecla 24

Estelline 66, Deubrook 43

Ethan 82, Canistota 42

Eureka/Bowdle 67, Aberdeen Christian 22

Faulkton 68, Langford 40

Groton Area 48, Hamlin 44

Hanson 52, Corsica/Stickney 35

Howard 55, Garretson 47

Irene-Wakonda 52, Canton 45

Lyman 51, Philip 38

Milbank 46, Sisseton 44

Mt. Vernon/Plankinton 43, South Central 31

Omaha Nation, Neb. 62, Flandreau Indian 40

Rapid City Stevens 59, Sioux Falls Lincoln 58

Sioux Valley 56, Madison 44

Spearfish 57, Pine Ridge 43

Sully Buttes 67, Ipswich 35

Viborg-Hurley 69, Parker 52

Wall 30, Dupree 14

Wilmot 64, Florence/Henry 29

Winner 83, McLaughlin 53

Dakota Plains Tournament

Andes Central 90, Crazy Horse 28

Little Wound 106, Santee, Neb. 34

Marty Indian 93, Takini 35

West River Tournament

Consolation Semifinal

Edgemont 44, Hot Springs 30

College Wrestling

S. Dakota St. 27, Northern Illinois 6

USHL

Des Moines 3, Sioux Falls Stampede 2 OT


Comment Disclaimer: The views and opinions expressed in the comments section of DakotaRadioGroup.com are solely those of the comment author and do not necessarily reflect the views and opinions held by DakotaRadioGroup.com.

Leave a Comment