Sunday South Dakota Scoreboard

Generic Sports Logo

 

NBA-D League

Grand Valley Vipers 123, Sioux Falls Skyforce 103

Men’s College Basketball

S. Dakota St. 69, North Dakota State 53

Minnesota State-Mankato 78, Augustana 73

Augustana 82, Minnesota State 79

Northern St. 58, Bemidji St. 55

Upper Iowa 82, Sioux Falls 74

Colorado St.-Pueblo 88, Black Hills St. 74

Dakota Wesleyan 87, Doane 83

Nebraska Wesleyan 57, Mount Marty 38

Dakota State 90, Trinity Bible 69

Women’s College Basketball

S. Dakota St. 74, Nebraska-Omaha 64

South Dakota 76, IUPUI 56

Bemidji St. 64, Northern St. 57

Minnesota State-Mankato 78, Augustana 73

Colorado St.-Pueblo 70, Black Hills St. 49

Dakota Wesleyan 88, Doane 67

Mount Marty 79, Nebraska Wesleyan 54

High School Basketball

Boys

Aberdeen Roncalli 59, Warner 48

Bison 61, McIntosh 50

Britton-Hecla 70, Ipswich 68

Brookings 54, Rapid City Central 51

Castlewood 63, Deubrook 55

Clark/Willow Lake 72, DeSmet 39

Douglas 50, Chadron, Neb. 48

Dupree 83, Jones County 72

Estelline 43, Great Plains Lutheran 41

Harding County 42, New Underwood 38

Hemingford, Neb. 86, Edgemont 30

Little Wound 87, Bennett County 44

Mobridge-Pollock 61, Sully Buttes 53

Philip 74, Oelrichs 73, OT

Pierre 82, Sturgis 45

Rapid City Stevens 66, Spearfish 61

Red Cloud 74, Alliance, Neb. 63

Sioux Falls Lincoln 55, Sioux Falls Washington 36

St. Francis Indian 71, Gregory 56

Todd County 63, McLaughlin 61

Wall 61, Lyman 48

Wolsey-Wessington 59, Dakota Christian 42|

Dakota Oyate Challenge

Fifth Place

Flandreau Indian 58, Takini 53

Yellowstone Trail Conference Tournament

Third Place

Eureka/Bowdle 63, Edmunds Central 26

Girls

Alliance, Neb. 64, Red Cloud 55
Chadron, Neb. 79, Douglas 35
Estelline 55, Great Plains Lutheran 18
Florence/Henry 52, Arlington 49, OT
Harding County 57, New Underwood 53
Harrisburg 89, Tea Area 36
Hemingford, Neb. 65, Edgemont 23
Ipswich 52, Britton-Hecla 45
James Valley Christian 51, Lake Preston 39
Jones County 55, Bennett County 52
Lennox 56, Dakota Valley 54
McIntosh 93, Bison 28
Newell 50, Philip 29
Pierre 30, Sturgis 29
Rapid City Central 56, Brookings 44
Rosholt 67, Richland, N.D. 39
Sioux Falls Washington 75, Bellevue East, Neb. 54
St. Francis Indian 55, Gregory 45
St. Thomas More 60, Winner 42
Summit 61, Fulda, Minn. 34
Todd County 62, McLaughlin 52
Wall 43, Lyman 35
West Central 85, Platte-Geddes 47
Big East Conference Tournament
Seventh Place

Howard 40, Flandreau 37
Fifth Place
Garretson 44, Chester 41
Third Place
McCook Central/Montrose 46, Baltic 34
Championship
Sioux Valley 61, Parker 53

Dakota Oyate Challenge

Fifth Place

Flandreau Indian 56, Takini 18

Tri-Valley Conference Tournament

Alcester-Hudson 64, Andes Central 50

Centerville 77, Oldham-Ramona/Rutland 60

Dell Rapids St. Mary 66, Gayville-Volin 28

Kimball/White Lake 47, Viborg-Hurley 42

Mt. Vernon/Plankinton 59, Freeman Academy 30

Scotland 46, West Sioux, Hawarden, Iowa 43

Sisseton 52, Irene-Wakonda 31

Yellowstone Trail Conference Tournament

Eureka/Bowdle 39, Edmunds Central 29

College Wrestling

Mount Marty College 79, Nebraska Wesleyan University 54

Central Hockey League

Fort Worth Brahamas 4, Rapid City Rush 3

United States Hockey League

Sioux Falls Stampede 4, Muskegon Lumberjacks 3 OT

North American Hockey League

Bismarck Bobcats 2, Aberdeen Wings 1

High School Hockey

Girls

Huron 4, Pierre-Ft. Pierre 2

Brookings 13, Rushmore 0

Watertown 4, Mitchell 2


Comment Disclaimer: The views and opinions expressed in the comments section of DakotaRadioGroup.com are solely those of the comment author and do not necessarily reflect the views and opinions held by DakotaRadioGroup.com.

Leave a Comment