Tuesday South Dakota Scoreboard

Generic Sports Logo

 

College Basketball

Men

Wayne St. 64, Augustana 63

Sioux Falls 67, Southwest Minnesota St. 65

Northern St. 79, Minnesota State-Moorhead 64

Women

Augustana 55, Wayne St. 35

Southwest Minnesota St. 66, Sioux Falls 52

Northern St. 68, Minnesota St.-Moorhead 55

Boys High School Basketball

Aberdeen Roncalli 62, Redfield/Doland 30

Bishop Heelan Catholic, Sioux City, Iowa 67, Dakota Valley 59

Bon Homme 56, Tripp-Delmont/Armour 53

Bridgewater-Emery 44, Marion 37

Brookings 36, Sioux Falls O’Gorman 32

Chamberlain 52, Gregory 33

Clark/Willow Lake 55, Langford 54

Colome 77, Andes Central 43

Dell Rapids 60, Garretson 51

Deuel 68, Flandreau 64

Faulkton 51, Lower Brule 38

Freeman 56, Centerville 52

Groton Area 48, Webster 30

Howard 57, Hanson 49

Lyman 46, Stanley County 37

Madison 88, Flandreau Indian 32

O’Neill, Neb. 71, Wagner 43

Oelrichs 82, Rapid

City Christian 52

Parker 85, Gayville-Volin 26

Potter County 65, Herreid/Selby Area 60

ºVermillion 47, Elk Point-Jefferson 38

Watertown 77, Sioux Falls Washington 62

West Sioux, Hawarden, Iowa 70, Alcester-Hudson 65

White River 110, Philip 50

281 Conference Tournament

Consolation Semifinal

Highmore-Harrold 48, Wessington Springs 29

Sunshine Bible Academy 63, Iroquois 41

Semifinal

James Valley Christian 67, Sanborn Central/Woonsocket 48

Wolsey-Wessington 77, Hitchcock-Tulare 53

Dakota Valley Conference Tournament

First Round

Colman-Egan 58, Estelline 41

Deubrook 66, Lake Preston 42

Elkton-Lake Benton 82, Dell Rapids St. Mary 30

Eastern Coteau Conference Tournament

Consolation Semifinal

Florence/Henry 57, Grant-Deuel 39

Wilmot 60, Waubay 36 Semifinal

Great Plains Lutheran 62, Waverly-South Shore 45

Rosholt 50, Summit 47

Panhandle Conference Tournament

Edgemont 43, Hay Springs, Neb. 32

Girls High School Basketball

Aberdeen Roncalli 43, Redfield/Doland 32

Alcester-Hudson 58, West Sioux, Hawarden, Iowa 53

Baltic 45, McCook Central/Montrose 35

Beresford 66, Tea Area 35

Centerville 83, Menno 42

DeSmet 50, Hamlin 39

Deuel 36, Flandreau 25

Elk Point-Jefferson 54, Vermillion 39

Faulkton 49, Lower Brule 41, OT

Harrisburg 63, Lennox 28

Hot Springs 42, Custer 18

Ipswich 52, Northwestern 41

Madison 62, Flandreau Indian 35

Mitchell 65, Pierre 27

Newell 52, Belle Fourche 45

Parker 61, Gayville-Volin 39

Platte-Geddes 55, South Central 51

Rapid City Christian 60, Oelrichs 32

Scotland 64, Irene-Wakonda 34

Sioux Falls Christian 61, Garretson 29

Sioux Falls Lincoln 76, Huron 25

Sioux Falls O’Gorman 49, Brookings 32

Sioux Falls Roosevelt 59, Yankton 28

Sioux Falls Washington 59, Watertown 24

Wagner 60, O’Neill, Neb. 21

Wakpala 85, Aberdeen Christian 48

Webster 72, Tiospa Zina Tribal 44

West Central 36, Dell Rapids 28

Winner 60, Bennett County 45

Panhandle Conference Tournament

Edgemont 32, Hay Springs, Neb. 31


Comment Disclaimer: The views and opinions expressed in the comments section of DakotaRadioGroup.com are solely those of the comment author and do not necessarily reflect the views and opinions held by DakotaRadioGroup.com.

Leave a Comment



Multimedia