Friday’s South Dakota Scoreboard

Generic Sports Logo

 

NBA D-League

Maine Red Claws 106, Sioux Falls Skyforce 94

College Basketball

Men

Briar Cliff 75, Dakota State 69

Dakota Wesleyen 87, San Diego Christian 81

Mount Marty 73, Johnson & Wales 63

Women

Webber International 74, Mount Marty 67

High School Basketball

Boys

Aberdeen Christian 82, Wilmot 57

Aberdeen Roncalli 48, Elk Point-Jefferson 47

Avon 38, Alcester-Hudson 29

Oelrichs 78, Grant-Deuel 50

Rapid City Stevens 58, Aberdeen Central 56

Sioux Falls Washington 45, Sturgis 29

St. Thomas More 46, Milbank 42

Tea Area 49, Vermillion 41

Corn Palace Tournament

LaPorte LaLumiere, Ind. 76, Watertown 59

Sioux Falls Lincoln 75, Coronado, Nev. 64

Ellendale Holiday Tournament

Oakes, N.D. 43, Leola/Frederick 39

Holiday Classic

Consolation.:

Jones County 74, Iroquois 37

Championshp.:

Kimball/White Lake 62, Colome 42

Lyman Tournament

South Central 66, Kadoka Area 20

Lyman 45, Sunshine Bible Academy 42

New Underwood 61, Lower Brule 34

Mobridge Rotary Classic

Dupree 75, Herreid/Selby Area 52

Edmunds Central 63, Tiospaye Topa 36

Mobridge-Pollock 73, Little Wound 67

St. Francis Indian 52, Timber Lake 40

Girls

Aberdeen Central 57, Rapid City Stevens 37

Avon 40, Alcester-Hudson 36

Castlewood 37, Milbank 31

Chester 39, Dell Rapids St. Mary 36

Douglas 63, Custer 19

Flandreau 49, Howard 39

Rapid City Central 48, Pierre 44

Sioux Falls O’Gorman 58, Harrisburg 48

Sioux Falls Washington 62, Sturgis 50

Vermillion 37, Tea Area 31

West Central 57, Dakota Valley 46

Ellendale Holiday Tournament

Oakes, N.D. 49, Leola/Frederick 23

Holiday Classic

Consolation.:

South Central 40, Colome 33

Championship.:

Kimball/White Lake 44, Jones County 33

NSU Tournament

Herreid/Selby Area 49, Aberdeen Roncalli 38

Ipswich 44, South Border, N.D. 38

McIntosh 47, Edmunds Central 26

Wilmot 48, Eureka/Bowdle 29

Parkston Classic

Beresford 47, Madison 26

Ethan 79, Viborg-Hurley 59

Hanson 73, Centerville 58

Highmore-Harrold 44, Corsica/Stickney 42, 2OT

Parkston 47, Dell Rapids 25

St. Thomas More 57, Clark/Willow Lake 34

Tri-Valley 72, Wagner 39

Warner 56, Sully Buttes 43

St. Cloud Tech Tournament

Braham, Minn. 79, Sioux Falls Roosevelt 76

Swiftel Classic

Deuel 45, Bridgewater-Emery 24

Estelline 38, Sioux Valley 37

Gayville-Volin 50, Arlington 48

Hamlin 69, Wolsey-Wessington 9

Lake Preston 38, Waverly-South Shore 35

Oldham-Ramona/Rutland 49, Florence/Henry 45

United States Hockey League

Sioux Falls Stampede 5, Fargo Force 3

North American Hockey League

Austin Bruins 5, Aberdeen Wings 0

High School Hockey

Boys

Huron 5, Aberdeen 4

Brookings 6, Watertown 5


Comment Disclaimer: The views and opinions expressed in the comments section of DakotaRadioGroup.com are solely those of the comment author and do not necessarily reflect the views and opinions held by DakotaRadioGroup.com.


Multimedia